The Biblical Annals. Volume 6(63)-1-4 2016

Rok wydania: 2016

TABLE OF CONTENTS

Articles

Janusz Lemański, W poszukiwaniu najstarszej literackiej wersji "cudu nad morzem" (Wj 13,17-15,21)

Danilo Verde, Metaphor As Knowledge. A Hermeneutical Framework for Biblical Exegesis with a Sample Reading from the Song of Songs (Song 8:10)

Andrzej Piwowar, Zdobycie mądrości według Syracha (Syr 6,18-37). Część III: Środki konieczne do zdobycia mądrości (6,32-37)

Jolanta Judyta Pudełko, The (Apparent) Absence of Women in the Praise of the Ancestors (Sir 44-49)

Reviews

Roman Bartnicki - Kinga Kłósek, Metody interpretacji Nowego Testamentu. Wprowadzenie (Kraków: Petrus, 2014) (Mariusz Rosik)

Jonathan Huddleston, Eschatology in Genesis (Forschungen zum Alten Testament 2. Reihe 57 Tübingen: Mohr Siebeck, 2012) (Janusz Lemański)

Giovanni Ibba, Il Vangelo di Marco e l'impuro (Antico e Nuovo Testamento 22 Brescia: Morcelliana, 2014) (Tomasz Bąk)

Isaac Kalimi - Seth Richardson (ed.), Sennacherib at the Gates of Jerusalem. Story, History and Historiography (Culture and History of the Ancient Near East 71 Leiden - Boston: Brill, 2014) (Edward Lipiński)

Joachim J. Krause, Exodus und Eisodus. Komposition und Theologie von Josua 1-5 (Supplements to Vetus Testamentum 161 Leiden - Boston: Brill, 2014) (Grzegorz Szamocki)

Christophe Rico - Emmanuel Vicart - Pau Morales - Daniel Martinez, Πόλις. Parlare il greco antico come una lingua viva (Cinisello Balsamo: Edizioni San Paolo, 2010) (Andrzej Piwowar)

Articles

Edward Lipiński, Pierwotne brzmienie tekstu? Refleksje nad krytyką tekstualną Biblii

Andrzej Piwowar, Mędrzec - ideał człowieka poszukującego mądrości (Syr 14,20-15,10). Część I: Działanie mędrca (Syr 14,20-27)

Tomasz Bąk, Harvard Lycopolitan John - kolejne fałszerstwo? Koptyjski manuskrypt w świetle Ewangelii Żony Jezusa i współczesnych badań

Galina Janczak - Kamil Jan Kowalski - Tatsiana Lakhmitskaya - Mateusz Jan Targoński - Franciszek Wielgut, Polska bibliografia biblijna za lata 2014-2015

Reviews

Erik Eynikel - Tobias Nicklas (ed.), Samoson: Hero or Fool? The Many Faces of Samson (Themes in Biblical Narrative 17 Leiden - Boston: Brill, 2014) (Barbara Rzepka)

Holger Gzella, A Cultural History of Aramaic: From the Beginnings to the Advent of Islam (Handbook of Oriental Studies / Handbuch der Orientalistik. Section 1. The Near and Middle East 111 Leiden - Boston: Brill, 2015) (Edward Lipiński)

Monika Mikuła, Ελληνιστι γινωσκεις Podręcznik do nauki greki chrześcijańskiej (Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa, 2013) (Andrzej Piwowar)

Antoni Paciorek, Jezus z Nazaretu. Czasy i wydarzenia (Częstochowa: Edycja św. Pawła, 2015) (Krzysztof Mielcarek)

John C. Poirier - Jeffrey Peterson (ed.), Marcan Priority without Q. Explorations in the Farrer Hypothesis (Library of New Testament Studies 455 London - New York: Bloomsbury T&T Clark, 2015) (Bartosz Adamczewski)

Tomasz Tułodziecki, Tożsamość nowego Izraela w Księdze Zachariasza. Studium egzegetyczno-teologiczne Za 1-8 (Scripta Theologica Thoruniensia 33 Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2014) (Wojciech Pikor)

Articles

Arnold Jan Zawadzki, Jahwe - "szybki świadek" w Ml 3,5b na tle literatury międzytestamentalnej i rabinicznej

Andrzej Piwowar, Mędrzec - ideał człowieka poszukującego mądrości (Syr 14,20-15,10). Część II: Działanie mądrości i przestroga skierowana do grzesznika (Syr 15,1-10)

Grzegorz Baran, Obraz Boga w przekazie Czwartej Księgi Machabejskiej

Adam Kubiś, Znaczenie pozycji aniołów w grobie Jezusa w J 20,12.

Reviews

Rainer Albertz, Exodus 19-40 (Züricher Bibelkommentare AT 2.2 Zürich: Theologischer Verlag Zürich, 2015) (Janusz Lemański)

Simon Gathercole, The Gospel of Thomas: Introduction and Commentary (Texts and Editions for New Testament Study 11 Leiden - Boston: Brill, 2014) (Anna Oracz)

Esther Kobel, Dining with John: Communal Meals and Identity Formation in the Fourth Gospel and its Historical and Cultural Context (Biblical Interpretation Series 109 Leiden - Boston: Brill, 2011) (Janusz Kręcidło)

Waldemar Linke CP, Literacka ojczyzna Tobiasza. Tło kulturowe Tb jako klucz teologicznej lektury księgi (Lingua Sacra. Monografie 2 Warszawa: Verbinum, 2013) (Kamil Jan Kowalski)

Robert K. MacEwen, Matthean Posteriority: An Exploration of Matthew's Use of Mark and Luke as a Solution to the Synoptic Problem (Library of New Testament Studies 501 London - New York: Bloomsbury T&T Clark, 2015) (Bartosz Adamczewski)

Francis J. Moloney, A Body Broken for a Broken People: Divorce, Remarriage and the Eucharist (London: Darton, Longman and Todd, 2015) (Matteo Crimella)

Articles

Andrzej Piwowar, Uczony w Piśmie - ideał człowieka poszukującego mądrości (Syr 38,24 39,1-11)

Łukasz Tobola, Imiona królów judzkich - kilka spostrzeżeń

Marcin Kowalski, Retoryka i socjoretoryka w lekturze tekstów Nowego Testamentu. Cz. 1: Retoryka i nowe podejście do tradycji ustnej

Zbigniew Grochowski, L'incoronazione di spine (Mc 15,16-20a). Tortura fisica, subita da Gesù, o piuttosto la derisione della Sua dignità regale?

Reviews

Grzegorz Baran, Życie i śmierć Antiocha IV Epifanesa w przekazach biblijnych i pozabiblijnych. Historia i teologia (Tarnów: Biblos, 2015) (Maciej Münnich)

Ulrich Dahmen, Psalmen- und Psalter-Reception im Fruhjudentum. Rekonstruktion, Textbestand, Struktur und Pragmatik der Psalmenrolle 11QPsa aus Qumran (Studies on the Texts of the Desert of Judah 49 Leiden - Boston: Brill, 2003) (Marcin Biegas)

Stanisław Jankowski, "Co Bóg złączył..." Geneza i znaczenie klauzul Mateuszowych. Studium egzegetyczno-historyczne (Rozprawy i Studia Biblijne 46 Warszawa: Vocatio, 2015) (Roman Mazur)