The Biblical Annals. Volume 7(64)-1-4 2017

red. Marcin Kowalski
Rok wydania: 2017

Articles

Andrzej Piwowar, Firmament i ciała niebieskie świadkami Boga (Syr 43,1-12)

Arnold Zawadzki, Nowe tłumaczenie i interpretacja Iz 55,3-5. Studium egzegetyczno-historyczne

Tomasz Siemieniec, The Concept of Judgment according to Rev 11:15-18.

Marcin Kowalski, Retoryka i socjoretoryka w lekturze tekstów Nowego Testamentu. Cz. 2: Socjoretoryka - projekt holistycznej lektury tekstu

Reviews

Heinz-Josef Fabry - Ulrich Dahmen (eds.), Theologisches Wörterbuch zu den Qumrantexten. Band I ('āb - ḥātam) (Stuttgart: Kohlhammer 2011). Band II (ṭāher - str) (Stuttgart: Kohlhammer 2013). Band III ('ābad - tšbwḥt) (Stuttgart: Kohlhammer 2016) (Mirosław Jasinski)

Geir Otto Holm&arings, Prayer and Vindication in Luke-Acts. The Theme of Prayer within the Context of the Legitimating and Edifying Objective of the Lukan Narrative (Library of N ew Testament S tudies 433 New York - London: T&ampT Clark 2011) (Krzysztof Mielcarek)

Steven A. Hunt - D. Francois Tolmie - Ruben Zimmermann (eds.), Character Studies in the Fourth Gospel (WUNT 314 Tübingen: Mohr Siebeck 2013) (Łukasz Darowski)

Ks. Piotr Jaworski, Tożsamość proroka w świetle Jr 23,9-40. Studium egzegetyczno-teologiczne (Studia Biblica Lublinensia 15 Lublin: Wydawnictwo KUL 2016) (Marek Parchem)

Dorota Muszytowska, Etos chrześcijańskiej wspólnoty. Socjoretoryka Listu Jakuba (Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2016) (Wojciech Pikor)

Tomasz Niemas, Perspektywa eschatologiczna proegzystencji wierzących w przekazie Pisma Świętego (Bibliotheca Biblica Wrocław: TUM Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej 2016) (Marcin Majewski)

Articles

Zdzisław Pawłowski, Bóg i tożsamość Mojżesza. Lektura narracyjna Exodus 2,1-3,15

Mykhaylyna Kľusková, Prawda o Bogu i Jego planie dla Izraela w Ps 105 i 106

Mattattatteo Crimella, Veridizione e Veritagrave nel Racconto di Luca

Andrzej Piwowar, Jezus zmartwychwstał czy został obdarzony zmartwychwstaniem? Interpretacja nowotestamentalnych form strony biernej czasownika ἐγείρω

Reviews

Uwe Becker - Hannes Bezzel (eds.), Rereading the relecture? The Question of (Post)chronistic Influence in the Latest Redactions of the Books of Samuel (Forschungen zum Alten Testament 2. Reihe 66 Tübingen: Mohr Siebeck 2014) (Dariusz Dziadosz)

Jiří Dvořáček, The Son of David in Matthew's Gospel in the Light of the Solomon as Exorcist Tradition (Wissenschaftliche Untersuchungen zum Neuen Testament 2. Reihe 415 Tübingen: Mohr Siebieck 2016) (Michał Klukowski)

Erik Eynikel - Tobias Nicklas (eds.), Samson: Hero or Fool? The Many Faces of Samson (Themes in Biblical Narrative: Jewish and Christian Traditions 17 Leiden: Brill 2014) (Jacek Stefański)

Ks. Piotr Jaworski, Tożsamość proroka w świetle Jr 23,9-40. Studium egzegetyczno-teologiczne (Studia Biblica Lublinensia 15 Lublin: Wydawnictwo KUL 2016) (Łukasz Popko)

Takamitsu Muraoka, A Syntax of Septuagint Greek (Leuven - Paris - Bristol, CT: Peeters 2016) (Andrzej Piwowar)

Mariusz Rosik, Kościół a Synagoga (30-313 po Chr.). Na rozdrożu (Wrocław: Wydawnictwo Chronicon 2016) (Krzysztof Pilarczyk)

Articles

Marcin Zieliński, La morte nel libro della Sapienza. Il rapporto tra la figura della Sapienza e la realtagrave della morte

Kamil Jan Kowalski, Aramejskie rękopisy Księgi Tobita z Qumran (4Q196-200) - historia i egzegeza

Artur Malina, Prawda w Ewangeliach. Znaczenie szczegółów narracji dla badań historycznych i literackich

Krzysztof W. Mielcarek, Zachariasz - kapłan, ojciec, ofiarnik

Reviews

Jeffrey W. Aernie, Is Paul also among the Prophets? An Examination of the Relationship between Paul and the Old Testament Prophetic Tradition in 2 Corinthians (LNTS 467 London - New York: TT Clark 2012) (Marcin Kowalski)

William Randolph Bynum, The Fourth Gospel and the Scriptures. Illuminating the Form and Meaning of Scriptural Citation in John 19:37 (Supplements to Novum Testamentum 144 Leiden - Boston, MA: Brill 2012) (Adam Kubiś)

Massimo Grilli, Il Vangelo secondo Giovanni. Elementi di introduzione e teologia (Biblica Bologna: Edizioni Dehoniane Bologna 2016) (Adam Kubiś)

Franz Posset, Johann Reuchlin (1455-1522). A Theological Biography (Arbeiten zur Kirchengeschichte 129 Berlin - Boston: De Gruyter 2015) (Rajmund Pietkiewicz)

Mariusz Rosik, Kościół a Synagoga (30-313 po Chr.). Na rozdrożu (Wrocław: Wydawnictwo "Chronicon" 2016) (Waldemar Chrostowski)

Lorne R. Zelyck, John among the Other Gospels. The Reception of the Fourth Gospel in the Extra-Canonical Gospels (Wissenschaftliche Untersuchungen zum Neuen Testament II/347 Tübingen: Mohr Siebeck 2013) (Anna Oracz)

Articles

Mirosław Jasinski, Prorokini Debora - "wskrzesicielka" nadziei Izraela. Studium egzegetyczno-teologiczne Sdz 4-5

Jolanta Judyta Pudełko, Dlaczego Adam zamyka Pochwałę Ojców (Syr 44-49)?

Marcin Kowalski, Nowe życie jak ziarno gorczycy. Spójność argumentacji retorycznej Pawła w Rz 5-8

Adam Kubiś, Rhetorical Syncrisis in the Johannine Presentation of Jesus and Peter

Tomasz Siemieniec, Tożsamość "martwych" (oἱ νεκροί) w świetle Ap 20,4-5

Reviews