Wkład polskich kanonistów do nauki prawa kanonizacyjnego

Katarzyna Małgorzata Więcek FMA
ISBN:
978-83-7363-766-5
Rok wydania: 2008

Dotychczas nikt w literaturze polskiej nie podjął się całościowego opracowania tego zagadnienia. Było ono możliwe dzięki badaniom prowadzonym od 25 lat w jedynej na świecie Katedrze Prawa Kanonizacyjnego, która funkcjonuje na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Po wielu latach funkcjonowania na KUL Katedry Prawa Kanonizacyjnego właśnie ta praca w jakimś zakresie ukazuje nie tylko dorobek tego ośrodka, ale możliwie cały wkład polskich kanonistów w omawianym przedmiocie. W ramach prac Katedry s. Katarzyna Więcek w sposób chronologiczny, z wielkim nakładem pracy, po przeprowadzeniu sumiennej kwerendy, ukazuje wkład kanonistyki polskiej w możliwie pełnym zakresie. Z uwagi na fakt, że Polska weszła do wspólnoty Kościoła katolickiego dopiero w X wieku, słusznie przedstawia najpierw okres od chrztu Polski do kodyfikacji Jana Pawła II w 1983 r., a następnie wkład polskiej kanonistyki po tejże kodyfikacji do papieża Benedykta XVI. Cenną zaletą pracy jest ukazanie nie tylko dorobku naukowego poszczególnych kanonistów, ale także wysiłku Kościoła w Polsce, zwłaszcza po II wojnie światowej, poprzez działalność instytucji wspierających polskich spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. (z Wprowadzenia)

WYKAZ SKRÓTÓW

3. Ośrodki naukowe podejmujące tematykę prawa kanonizacyjnego

ZAKOŃCZENIE

WYKAZ ŹRÓDEŁ I LITERATURY

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili także: