Schulzowskie marginalia

Małgorzata Kitowska-Łysiak
ISBN: 978-83-7363-623-1
Format: 17x22 cm (oprawa twarda)
Rok wydania: 2007

Zbiór dziewięciu tekstów poświęconych zagadnieniom dotąd najmniej miejsca zajmujących w refleksji nad oeuvre Brunona Schulza. Małgorzata Kitowska-Łysiak po części odwołuje się do twórczości plastycznej autora Sanatorium pod Klepsydrą - interesuje się jego rysunkowymi autoportretami, bada środowisko malarzy żydowskich powiązanych z Drohobyczem, poprzedników Schulza, czy tropi znajomość z tajemniczą Eggą van Haardt. W znacznie większym stopniu Kitowska-Łysiak fascynuje się literaturą autora Sklepów cynamonowych - zajmują ją bohaterki prozy, nieeksponowana dotąd Matka i frapująca Anna Csillag. Autorka skupia uwagę także na inspirowanych prozą pisarza arcydzielnych fotomontażach Romana Cieślewicza oraz wizji Drohobycza utrwalonej w obrazie Edwarda Dwurnika. Wśród owych zapisków na marginesach znalazły się także dwa teksty o charakterze odmiennym, rodzaj postscriptum do biografii Schulza: rozmowa ze świadkami jego śmierci oraz głos w sprawie przewiezienia malowideł z "willi Landaua" do Instytutu Yad Vashem.

Od autorki

Twarz artysty - fizjonomia bez pointy
Matka wychodzi z cienia
\"Ja, Anna Csillag...\""