The Biblical Annals. Volume 8(65)-1-4 2018

red. Marcin Kowalski
Rok wydania: 2018

Articles

Marcin Jan Biegas, Postać Dawida w hebrajskiej wersji Psalmu 151 (11Q5)

Adam Kubiś, Dlaczego w relacji Mateusza (21,1-11) Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na dwóch osłach? Część 1: Referent drugiego zaimka αὐτῶν w Mt 21,7

Marcin Kowalski, God the Benefactor and His Human Clients in Rom. 5-8

Knut Backhaus, Inspiration and Truth in the Book of Revelation. An Exegetical Comment on the Pontifical Biblical Commission's Document "Ispirazione e verit&agrave della Sacra Scrittura" (2014)

Stanisław Sadowski, Marcin Biegas, Mirosław Brużek, Kamil Gniwek, Michał Klukowski, Nikos Mikołaj Skuras, Valery Martsinouski, Polska bibliografia biblijna za lata 2016-2017

Reviews

Dongshin Don Chang, Phinehas, the Sons of Zadok, and Melchizedek. Priestly Covenant in Late Second Temple Texts (LSTS 90 London - New York: Bloomsbury TT Clark 2016) (Mateusz Jan Targoński)

Harry Freedman, The Murderous History of Bible Translations: Power, Conflict and the Quest for Meaning (London - Oxford - New York - New Delhi - Sydney: Bloomsbury 2016) (Jakub Wardęga)

David L. Mathewson - Elodie Ballantine Emig, Intermediate Greek Grammar. Syntax for Students of the New Testament (Grand Rapids, Michigan, Baker Academic 2016) (Andrzej Piwowar)

Monika Mikuła - Magdalena Popiołek, Ἕλληνές ἐσμεν πάντες. Podręcznik do nauki języka starogreckiego (Warszawa: Wydawnictwo "Sub Lupa" 2017) (Anna Magdalena Rambiert-Kwaśniewska)

Michelangelo Priotto (ed.), Libri sapienziali (Parole di vita 8 Padova, Messaggero di Sant'Antonio 2015) (Andrzej Piwowar)

Benedetta Rossi, L'intercessione nel tempo della fine. Studio dell'intercessione profetica nel libro di Geremia (Analecta Biblica 204 Rome: Gregorian Biblical Press 2013) (Wojciech Pikor)

Articles

Łukasz Popko, Reading as Re-reading: The Poetic Function of the Grammatical Ambiguity in Jer 51:20-24

Slawomir Szkredka, The Call of Simon Peter in Luke 5,1-11: A Lukan Invention?

Krzysztof Mielcarek, "Plemię żmijowe" (Łk 3,7) i pokrewne wypowiedzi w Łk-Dz. Diagnoza sytuacji współczesnych Jezusowi czy kondycji człowieka?

Adam Kubiś, Dlaczego w relacji Mateusza (21,1-11) Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na dwóch osłach? Część 2: Motywy obecności dwojga zwierząt w tekście Mateusza

Reviews

Murray J. Harris, Prepositions and Theology in the Greek New Testament. An Essential Reference Resource for Exegesis (Grand Rapids, MI: Zordevan 2012) (Andrzej Piwowar)

Gianni Barbiero, "Tu mi hai sedotto, Signore". Le confessioni di Geremia alla luce della sua vocazione profetica (Studia Analecta Biblica 2, Rome: Gregorian &amp Biblical Press 2013) (Wojciech Pikor)

Andreas J. Köstenberger - Benjamin L. Merkle - Robert L. Plummer, Going Deeper with New Testament Greek. An Intermediate Study of the Grammar and Syntax of the New Testament (Nashville, Tennessee: B&ampH Academic 2016) (Andrzej Piwowar)

Wojciech Pikor - Józef Pick, Dziesięć lat Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Polsce (2006-2015) (Kielce: Jedność 2017) (Sławomir Jan Stasiak)

J. Daniel Hays, The Temple and the Tabernacle. A Study of God's Dwelling Places from Genesis to Revelation (Grand Rapids, MI: Baker Books 2016) (Adam Kubiś)

Georg A. Walser, Old Testament Quotations in Hebrews: Studies in Their Textual and Contextual Background (Wissenschaftliche Untersuchungen zum Neuen Testament. 2. Reihe 356 Tübingen: Mohr Siebeck 2013) (Artur Malina)

Articles

Anna Magdalena Rambiert-Kwaśniewska, What Do Byssus and Crimson Imply about the Hebrew Bible and the Septuagint?

Tomasz Bartłomiej Bąk, Guarigione di un cieco (Mc 8,22-26) nel contesto del Vangelo di Marco

Marcin Wojciech Moj, Sandwich Technique in the Gospel of Mark

Adam Kubiś, Interpretacja pokutna Janowego opisu obmycia stóp uczniom przez Jezusa. Cz. 1: Interpretacje sakramentalne na tle współczesnych wyjaśnień J 13,1-20

Marcin Kowalski, Stoicka pneuma a Pawłowa koncepcja Ducha w Rz 8. Cz. 1: Argumentacja Rz 8 i przegląd badań nad stoicką pneumą u Pawła