Lewy baner

Narodziny demokracji. Od stowarzyszeń do partii politycznych (1987-1991)

Narodziny demokracji. Od stowarzyszeń do partii politycznych (1987-1991)

32,00 zł
Brutto
Ilość

TA POZYCJA JEST DOSTĘPNA JAKO E-BOOK

Maciej Łętowski

ISBN: 978-83-8288-078-6
Stron: 170
Format: A5
Rok wydania: 2023 

 

W tej książce Autor prezentuje, jak w ciągu zaledwie kilku lat narodziło się społeczeństwo obywatelskie. Nie zostało, bo to jest niemożliwe, odgórnie zaprogramowane, rodziło się oddolnie i spontanicznie, czasami nawet wbrew zamiarom i interesom stron „okrągłego stołu”. Rodziło się w salach akademickich i salkach parafialnych, w dużych miastach i na prowincji. Ci, którzy się w ten trud zaangażowali najpierw ryzykowali swoimi karierami i bezpieczeństwem osobistym, później poświęcali już „jedynie” swój czas i swoje talenty. Bezinteresownie. To oni są głównymi bohaterami tej pracy.
Nie jest to książka pisana przez historyka, ale przez dziennikarza i uczestnika wydarzeń, które miał okazję obserwować z bliska jako redaktor katolickiego tygodnia „Ład”, a także jako sekretarz oraz rzecznik prasowy Klubu Chrześcijańsko-Demokratycznego i Stronnictwa Pracy.
Prof. Tomasz Sikorski: „W przypadku książki Macieja Łętowskiego nie mamy do czynienia z typowym studium naukowym (…), ale interesującym przyczynkiem, napisanym przez znanego dziennikarza i publicystę, polityka, a przede wszystkim uczestnika — świadka wydarzeń. (…) Choć Autor pisze o wydarzeniach, w których uczestniczył, które komentował na bieżąco, albo obserwował z bliska lub nieco z oddali, stara się zachować chłodny dystans, a opisywane wydarzenia, zjawiska i procesy dokumentuje zgodnie z kanonem naukowym”.
Dr hab. Robert Szwed: „Książka Macieja Łętowskiego jest niezwykle interesująca dla wszystkim badaczy systemów partyjnych i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Widzimy w niej sprawczość jednostek i organizacji, znaczenie osobistego zaangażowania w sprawy publiczne, korzenie dzisiejszych podziałów na scenie politycznej. Jest napisana bardzo dobrym językiem, między „nudną” relacją historyka i osobistymi refleksjami felietonisty. Jest dobrze osadzona w literaturze przedmiotu, źródłach i pamięci historycznej Łętowskiego jako uczestnika tamtych wydarzeń”.

 

Spis treści

 

Przedmowa
Wstęp
Rozdział I Rok 1986 – kooptacja
Rozdział II Rok 1987 – ustępstwa bez przełomu
Rozdział III Rok 1988 – czas stowarzyszeń
Rozdział IV Rok 1989 – czas partii politycznych
Rozdział V 1990 – sprawdzian prezydencki
Rozdział VI Rok 1991 – sprawdzian parlamentarny
Wykaz skrótów
Bibliografa
Indeks nazwisk
Ikonografia

9788382880786
66 Przedmioty

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili także: