Studia Nauk Teologicznych PAN 18/2023

Ostatnie sztuki w magazynie

red. ks. Marian Machinek
Rok wydania: 2023

,,Zbiór artykułów poświęconych kwestiom znaczenia religii chrześcijańskiej, uwzględniających społeczne i dziejowe konsekwencje poruszanych problemów oraz ich odniesienia egzystencjalne, odpowiadając w ten sposób na zapotrzebowanie intelektualne i duchowe dzisiejszego człowieka i kultury. Głównym zamierzeniem jest ukazanie związku chrześcijaństwa ze światem, Kościoła katolickiego z kulturą i religiami, teologii z pozostałymi dziedzinami nauki i filozofii, a także pogłębienie roli chrześcijaństwa w procesie personalizacji człowieka, różnych społeczności, narodów i całej rodziny ludzkiej.”

Wstęp (ks. Marian Machinek)

ARTYKUŁY

Ks. Jacek Kempa, Zbawienie osoby czy natury ludzkiej? O pewnym problemie współczesnej recepcji tradycyjnych motywów soteriologicznych

Inocent-Mária Vladimír Szaniszló OP, When the Human Being Is Separated from the Human Person and Thus Also from the Concept of Human Rights.
Some Aspects of Criticism of Peter Singer’s Biocentric Conception of Life
Janusz Pyda OP, Poza monizmem i dualizmem . Pięć argumentów na rzecz tezy, iż hylemorfizm antropologiczny św. Tomasza z Akwinu nie jest stanowiskiem dualistycznym
Antoni Jucewicz SVD, Postmodernistyczna versus chrześcijańska wizja tożsamości osoby
Ks. Jacenty Mastej, Elementy antropologii teologicznej w twórczości naukowej ks. Prof. Mariana Ruseckiego
Szczepan Kaleciak, Spór o podstawy sądu moralnego. Neuronauki a filozofia moralna
Ks. Pavol Dancák, Molecular Editing and Christian Bioethics
Ks. Wojsław Czupryński, Antropologiczne podstawy chrześcijańskiej koncepcji wychowania
Ks. Jan Polák, Is Aesthetic Surgery Morally Acceptable?

VARIA

Ks. Paweł Rabczyński, Religijność oraz poglądy teologiczne Mikołaja Kopernika
Adam Drozdek, Walter Charleton against the Darkness of Atheism
Michał Mrozek OP, Relacja między teologią i filozofią a nauką w ujęciu arystotelesowsko-tomistycznym