Scripta philosophica. Zeszyty Naukowe Doktorantów Wydziału Filozofii KUL. T. 5

Rok wydania: 2016

,,Zakres zainteresowań inicjatorów publikacji przedstawianego czasopisma kształtuje się w dużej mierze tak jak historia badań nad starożytnym Bliskim Wschodem. Punktem wyjścia były studia nad Biblią, jako jednym z najważniejszych źródeł kultury, a dla wielu także i religii. Stąd pierwszy człon nazwy czasopisma - Scripta Biblica. Ponieważ jednak nie sposób zajmować się Biblią, pomijając jej tło historyczne i kulturowe, stąd też konieczne są studia nad starożytnym Izraelem. Z kolei oczywiste jest, że teren Izraela/Palestyny nie był samotną wyspą, konieczne jest więc poznanie kolejnych kultur starożytnego Bliskiego Wschodu. Jest ich wiele, począwszy od prastarego Egiptu, poprzez zróżnicowany Syro-Kanaan wraz z Cyprem, rozległą Arabię, górzystą Anatolię, Mezopotamię z jej ogromnym bogactwem, skończywszy na kulturach wyżynnego Iranu. Nie sposób także ominąć kultury greckiego, a następnie rzymskiego Orientu. W ten oto sposób ukazuje się nam drugi człon nazwy - Scripta Orientalia [...].

Scripta Biblica et Orientalia chcą integrować polskich naukowców zajmujących się starożytnym Bliskim Wschodem. Wskazuje na to już sam fakt, że za tym projektem stoją cztery polskie uniwersytety: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski. (Od Redakcji)”

ARTYKUŁY

Joanna Roś, Recepcja twórczości Alberta Camusa w dziele Janusza St. Pasierba i Zdzisława Łączkowskiego. Przyczynek do badań

Kamil Hałambiec, Religious experience in the works of Jonathan Edwards

Michał Tatarczak, Czy problem demarkacji jest wciąż aktualny? Stanowisko Larry’ego Laudana, Massima Pigliucciego i Svena Ove Hanssona

ks. Sławomir Podraza, Via negationis w poznaniu Boga na podstawie Super Boetium de Trinitate św. Tomasza z Akwinu

MISCELLANEA

Natalia Kunat, Rec.: Imelda Chłodna-Błach, Od paidéi do kultury wysokiej. Filozoficzno-antropologiczne podstawy sporu o kulturę, Lublin 2016, 312 s.

Ian G. Barbour, Sposoby określania relacji między nauką a religią. Część II (tłum. ks. Łukasz Polkowski)

Noty o autorach

SPH5

Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili także: