Czytanie Czechowicza

red. Paweł Próchniak, Jacek Kopciński
ISBN: 83-7363-018-X
Rok wydania: 2003

Książka jest propozycją nowego odczytania dzieła autora Starych kamieni, odczytania, które nie tylko uwzględnia osiągnięcia nowoczesnego literaturoznawstwa, ale również wyznacza zarówno kierunki, jak i styl przyszłych prac badawczych. Interpretacyjny charakter tomu sprawia, że może okazać się on atrakcyjny nie tylko dla badaczy literatury, lecz także - jako pomoc dydaktyczna - dla nauczycieli oraz - jako zbiór "wzorcowych" analiz - dla uczniów i studentów.

Adam Makowski: Seks, kłamstwa, sielanka i katastrofa. Kilka uwag o recepcji poezji Józefa Czechowicza
Przemysław Czapliński: Świat bez dna. Śmierć w poezj Czechowicza
Jacek Kopciński: Powieszony podpalacz, ("pieśń o niedobrej burzy")
Andrzej Tyszczyk: Czechowicz i miasto