Ksiądz Rektor Antoni Słomkowski - stulecie urodzin

ISBN:
83-228-0884-4
Rok wydania: 2001

Ksiądz profesor Antoni Słomkowski był pierwszym powojennym rektorem KUL (1944-1952). Nazywany jest często jego drugim założycielem.
Położył ogromne zasługi w powojennym reaktywowaniu uniwersytetu, uchronieniu go od przejęcia przez władzę komunistyczną, zorganizowaniu zaplecza naukowego i administracyjnego. Zakres jego działalności w obliczu istniejących trudności wydaje się wprost nieprawdopodobny. Ks. Słomkowski, jak wyznaje, żył ideą katolickiego uniwersytetu, zbyt żywo miał w pamięci przykłady św. Jana Vianneya i św. Jana Bosko, by mógł poddać się przeciwnościom. "Zdawałem sobie sprawę, że czysto po ludzku rzecz osądzając, robię właściwie nonsensy, ale przecież Bóg jest wszechmocny, dobry i mądry, i jest opieka Najświętszej Maryi Panny".
Komunistyczne organizacje po bezskutecznych, choć natarczywych próbach podporządkowania sobie rektora i przejęcia na KUL-u "rządu dusz", doprowadziły do usunięcia ks. Słomkowskiego z urzędu rektorskiego, a następnie do procesu i trzyletniego więzienia (na Mokotowie i w Sztumie).
Kardynał Franciszek Tomaszek mawiał: "Kto pracuje dla Kościoła, czyni dużo, kto się modli, czyni jeszcze więcej, ale kto cierpi, czyni najwięcej" Ksiądz A. Słomkowski pracował, modlił się i cierpiał, i dlatego uczynił KUL-owi niezwykle wiele.
Ksiądz Bronisław Dąbrowski, który spotkał ks. A. Słomkowskiego po wyjściu na wolność, tak go ocenił: "To był męczennik za sprawy KUL".
Poza pracą dydaktyczną na KUL-u wykłady prowadził w Gnieźnie, Ołtarzewie, Wrocławiu i Warszawie. Całość dorobku naukowego świadczy o tym, że ks. Słomkowski był jednym z czołowych teologów polskich po II wojnie światowej. Był inicjatorem powstania Prymasowskiego Instytutu Życia Wewnętrznego. Założył instytut świecki życia konsekrowanego, który po jego śmierci został oficjalnie zatwierdzony przez władzę kościelną pod nazwą Instytutu Chrystusa Króla i Maryi Matki Królowej. Sam ksiądz Słomkowski uważał, że to czego dokonał dla Kościoła i Polski w Lublinie, było najistotniejsze w jego życiu.

WPROWADZENIE - ks. Marek Chmielewski

I. MSZA ŚW. I ODSŁONIĘCIE TABLICY
1. Wprowadzenie do mszy św. - Ks. Walerian Słomka - Honorowy Przewodniczący Sekcji Duchowości Teologów Polskich
Abp Bolesław Pylak