Studia z Prawa Wyznaniowego. T. 6

red. A. Mezglewski, P. Stanisz
ISBN: 83-7363-118-6
Rok wydania: 2003

Ukazujące się od 2000 roku "Studia z Prawa Wyznaniowego" są efektem naukowej refleksji nad statutem kościołów i innych związków wyznaniowych oraz sytuacją prawną jednostki w zakresie wolności sumienia i religii.

Słowo od Redakcji

ARTYKUŁY

JAROSŁAW MATWIEJUK
Pozycja prawna organizacji i stowarzyszeń religijnych w Rzeczypospolitej Polskiej

JACEK DZIOBEK-ROMAŃSKI
Uznanie niechrześcijańskich związków religijnych o ustawowo uregulowanej sytuacji w latach 1919-1989

PIOTR ZAKRZEWSKI
Koncepcje stosunków majątkowych w prawie polskim

LESZEK ĆWIKŁA
Ingerencja cara rosyjskiego Piotra I (1682-1725) w sprawy wyznaniowe Rzeczypospolitej

PIOTR RYGUŁA
W kierunku jedności polityczno-religijnej. Wybrane zagadnienia z historii Kościoła i państwa na Półwyspie Iberyjskim od III do XV w.

WALDEMAR JANIGA
Awans zawodowy katechety. Postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego

ROBERT ANDRZEJCZUK
Ochrona powietrza na tle przepisów prawa ochrony środowiska

GERALD P. FALLON, WŁODZIMIERZ BROŃSKI
Roman Catholic Education of the Schools in Canada

POLEMIKI

GRZEGORZ JĘDREJEK, TADEUSZ SZYMAŃSKI
Proces cywilny o ochronę dóbr osobistych z powództwa ks. Zdzisława Peszkowskiego przeciwko dziennikowi "Trybuna"

TADEUSZ STANISŁAWSKI
Podatek kościelny czy darowizna na utrzymanie Kościoła?

Wiesław Bar, Wolność religijna w Dar al-Islam. Zagadnienia prawa wyznaniowego, Lublin: Wydawnictwo Poliphymnia 2003, ss. 280 (ks. Henryk Misztal)

Ryszard Sztychmiler, Sądownictwo kościelne w służbie praw człowieka, Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego 2000, ss. 164 (Zdzisław Zarzycki)

Wojciech Góralski, Ginter Dzierżon, Niezdolność konsensualna do zawarcia małżeństwa kanonicznego. Kan. 1095, nn. 1-3 KPK, Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2001, ss. 468 (ks. Stanisław Tymosz)

Repertorio legislativo y jurisprudencial de Derecho eclesidstico espanol, Andres-Corsino Alvarez Cortina, Maria Jose Villa Robledo, Pamplona 1998, ss. 895 (Piotr Ryguła)