Prawo - Administracja - Kościół. Nr 4(2004)

red. Antoni Dębiński

Rok wydania: 2005

Kwartalnik prezentujący dorobek naukowy środowiska prawniczego KUL, poruszający zagadnienia związane z tworzeniem i stosowaniem prawa zarówno w ramach państwa, jak i strukturach Kościoła. Zawiera również sprawozdania z naukowego życia Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

ARTYKUŁY

Antoni Kość SVD, Laudacja dla ks. prof, dra hab. Józefa Krukowskiego

Maciej Gapski, Autonomia budżetowa sądów powszechnych
Budget Autonomy of Common Courts of Law (Sum.)

Maciej Jońca, Forma i czas obowiązywania testamentum in procinctu w prawie rzymskim
The Form of the testamentum in procinctu and the Period when it Was in Force (Sum.)

Maciej Kapalski, Bank zrzeszający jako bank uniwersalny
The Associating Bank as a Universal Bank (Sum.)

Mirosław Karpiuk, Aktywność gospodarcza samorządu terytorialnego
Business Activity of the Local Self-Government (Sum.)

Maria Pałubska, Ochrona przedstawicieli dyplomatycznych państw i funkcjonariuszy organizacji międzynarodowych w dokumentach prawa międzynarodowego
Protection of Diplomatic Agents and International Officials in the Instruments of International Law (Sum.)

Piotr Zacharczuk, Działalność gospodarcza. Zagadnienia podstawowe
Business Activity. Basic Problems (Sum.)

MATERIAŁY I ŹRÓDŁA

Józef Dębiński, II Rzeczpospolita państwem mniejszości narodowych i wyznaniowych
The 2nd Republic of Poland as the State of Religious and National Minorities (Sum.)

Magdalena Pyter, Główne kierunki badań lwowskiej szkoły historii prawa kościelnego
The Main Fields of Research in the Lvov School of the History of Church Law (Sum.)

Siedemnastowieczny podręcznik prawa kanonizacyjnego De canonizatione sanctorum commentarium, auctore fr. Angelo Rocca. Presentazione di José Luis Gutiérrez, Roma 2004 (ristampa anastatica), pp. 142+Index rerum (Henryk Misztal)

La libertad religiosa en España. Precedentes de dos organismos estatales para su protección, Maria Blanco, Pamplona 2001, ss. 295 (Piotr Ryguła)

Podstawowe akty ustrojowe Państwa Miasta Watykańskiego, wstęp i opracowanie W. Jakubowski, Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora, Pułtusk-Warszawa 2004, ss. 188 (Piotr Stanisz)

Sprawozdanie ze spotkania organizatorów Konferencji "Kultura i prawo" w Bischofsgriin (Mirosław Sitarz)