Prawo - Administracja - Kościół. Nr 4(2003)

red. A. Dębiński

Rok wydania: 2003

Kwartalnik prezentujący dorobek naukowy środowiska prawniczego KUL, poruszający zagadnienia związane z tworzeniem i stosowaniem prawa zarówno w ramach państwa, jak i strukturach Kościoła. Zawiera również sprawozdania z naukowego życia Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

Od redakcji

Grzegorz Górski, Profesor dr hab. Władysław Rostocki historyk i prawnik

Grzegorz Górski, Professor Władysław Rostocki - a historian and lawy er

Marzena Lipska, Bibliografia prac prof dr. hab. Władysława Rostockiego za lata 1947-2003

ARTYKUŁY

Daria Banasik, Uwarunkowania przestępstwa
Conditions of Crime (Sum.)

Agata Barczewska-Dziobek, Uwagi w sprawie zakresu podmiotowego pojęcia organizacji pozarządowej
Remarks on the Scope of Subjective Notion of an Outsidegovernment Organization (Sum.)

Mariusz Czyżak, Instytucja ostatecznej potrzeby wojskowej w polskim prawie karnym
The Institution of Ultimate Military Necessity in the Polish Criminal Law (Sum.)

Renata Czyżak, Międzynarodowe standardy wolności słowa geneza rozwoju prawa do informacji
International Standards of the Liberty of Word - the Origin of the Right to Information (Sum.)

Anna Haładyj, Kodyfikacja prawa ochrony środowiska w Niemczech i na świecie
Codification of the Environment Protection Law in Germany and other Countries (Sum.)

Grzegorz Jędrejek, Kierunek pandektystyczny w nauce prawa rzymskiego w świetle polskiego prawoznawstwa z II połowy XIX wieku
The Pandectist Trend in Roman Law Teaching in the Light of Polish Legał Sciences of the Second Half of the Nineteenth Century (Sum.)

Marzena Lipska, Funkcjonowanie ministrów na mocy przepisów Konstytucji marcowej z 1921 roku
The Functioning of the Ministers' Offices on the Strength of the Regulations of the 1921 March Constitution (Sum.)

Maria Pałubska, Instytucja "współpracy wzmocnionej" w uregulowaniach Traktatu Amsterdamskiego oraz Traktatu z Nicei
The Institution of 'Enhanced Cooperation' in the Regulations of the Amsterdam Treaty and the Niece Treaty (Sum.)

MATERIAŁY I ŹRÓDŁA

Grzegorz Górski, Czy PRL był tożsamy z IIRP? Jeszcze kilka uwag o tożsamości i ciągłościprawnomiędzynarodowej Polski

ARTYKUŁ RECENZYJNY

Henryk Misztal, Il processo penale canonico, a cura di Zbigniew Suchecki, Quaderni di Apollinaris: Lateran University Press 2003, pp. 455 (pierwsze wyd. Mursia 2000, pp. 374)