Prawo - Administracja - Kościół. Nr 1-2(2005)

red. Antoni Dębiński

Rok wydania: 2005

Kwartalnik prezentujący dorobek naukowy środowiska prawniczego KUL, poruszający zagadnienia związane z tworzeniem i stosowaniem prawa zarówno w ramach państwa, jak i strukturach Kościoła. Zawiera również sprawozdania z naukowego życia Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

ARTYKUŁY

Wiesław Bar OFMConv, Obowiązek służby wojskowej w Państwie Izrael a "sprzeciw sumienia"

Rafał Charzyński, Relacja prawa naturalnego do stanowionego według Czesława Martyniaka

Jan Mariusz Izdebski, Piotr Zacharczuk, Pojęcie i zakres administracyjnych postępowań szczególnych w systemie prawa administracyjnego procesowego

Hubert Kaczmarczyk, Sprawiedliwość czy sprawiedliwość społeczna opodatkowania?

Emil Kruk, Problematyka świadczenia z hipotecznego listu zastawnego

Beata Kucia-Guściora, Kontrowersje wokół charakteru prawnego funduszy celowych

Artur Grzegorz Miziński, Sądowa kontrola nad aktem administracyjnym w Kościele łacińskim

Monika Nowak, Zakładanie fundacji rodzinnej w Niemczech

Jolanta Pacian, Problem korupcji w wymiarze historycznym

Jose Luis López Zubillaga, La cosa juzgada en el derecho romano

Jose Luis López Zubillaga (streszczenie), Res iudicata w prawie rzymskim

MATERIAŁY I ŹRÓDŁA

Leszek Ćwikła, Wpływ unii brzeskiej (1595-1596 r.) na sytuację prawną Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów (do 1632 r.)

Jadwiga Potrzeszcz, Idea prawa w myśli filozoficznoprawnej Gustawa Radbrucha i Arthura Kaufmanna

Paweł Stolarczyk, Konstytucja kwietniowa w perspektywie państwowości polskiej po 2004 roku

La Republique ou 1'Europe?, praca zbiorowa pod redakcją Patricka Savidana, Librairie Generale Franęaise, 2004, ss. 401. (Anna Frąckiewicz)

Henryk Kajtel, Hitlerowski obóz przesiedleńczy w Zamościu, Biłgoraj, Zarząd Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny, 2003, s. 130, ilustr. ISBN:83-919230-0-2 (Czesław Mazurek)