Lewy baner

Alma Mater Lublinensis noszę w sobie wciąż żywą... Związki Jana Pawła II z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim w dokumencie i fot

Alma Mater Lublinensis noszę w sobie wciąż żywą... Związki Jana Pawła II z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim w dokumencie i fot

50,00 zł
Brutto
Ilość
Obecnie brak na stanie

red. Irena Rolska
ISBN:
978-83-7702-849-0
Stron: 192
Format:&nbspA4&nbsp(oprawa miękka)
Rok wydania: 2014


Równo sześćdziesiąt lat temu, w 1954 roku, Karol Wojtyła rozpoczął pracę naukową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego obecność w środowisku uniwersyteckim KUL była inspirująca zarówno dla społeczności akademickiej, jak i dla niego samego. Świadczą o tym dwadzieścia cztery lata jego pracy na Uczelni - od 1 października 1954 roku aż do momentu wyboru na Stolicę Piotrową.

Wydarzenia związane z pracą Profesora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zostały przedstawione w kilku publikacjach. Wyjątkowość niniejszego albumu polega na tym, że do zbioru fotografii już wcześniej publikowanych zostały dołączone nowe, zupełnie nieznane, unikatowe zdjęcia z różnych wydarzeń uniwersyteckich, w których brał udział Karol Wojtyła. Po raz pierwszy zostały opublikowane archiwalne dokumenty z lat 1954-1987, przechowywane w Archiwum Uniwersyteckim KUL, a wśród nich głównie rękopisy Karola Wojtyły. Redakcja niniejszego albumu - biorąc pod uwagę wcześniej wydawane kalendaria życia Jana Pawła II - przygotowała Kalendarium lubelskie z nowymi danymi pochodzącymi z niepublikowanych materiałów źródłowych z Archiwum Uniwersyteckiego KUL. W Kalendarium zostały zweryfikowane daty, a także nazwy wydarzeń akademickich, w których Karol Wojtyła wziął udział. Przedstawione w albumie fotografie i dokumenty archiwalne zostały uporządkowane tak, aby tworzyły chronologiczny ciąg zdarzeń, obejmujący kolejne etapy życia Karola Wojtyły na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Podstawowym zbiorem materiałów źródłowych dotyczących Karola Wojtyły są akta osobowe pracowników, opatrzone symbolem A 477. W zbiorze tym można wyodrębnić trzy grupy dokumentów: kwestionariusze osobowe, korespondencję kierowaną do władz przez Karola Wojtyłę oraz kopie pism urzędowych wysyłanych do Profesora. W zbiorze dokumentów "Kancelaria Rektorska" znalazła się korespondencja urzędowa między Uniwersytetem a abpem Karolem Wojtyłą, później kardynałem oraz przewodniczącym Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, sprawującej opiekę nad całym systemem kościelnego szkolnictwa wyższego w Polsce. Korespondencję Uniwersytetu z Karolem Wojtyłą zawierają Akta Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej oraz Wydziału Teologicznego.

7 stycznia 1956 roku Karol Wojtyła został członkiem korespondentem Towarzystwa Naukowego KUL, które było wydawcą jego dzieł naukowych. Świadczy o tym zachowana korespondencja w sprawach wydawniczych, obejmująca zwłaszcza okres do lat 70. XX wieku.

Album nie stanowi publikacji stricte naukowej, o charakterze źródłowym, lecz pełni rolę wydawnictwa pamiątkowego, dlatego znalazły się w nim wybrane dokumenty związane z naszym Profesorem. Redakcja starała się przedstawić najistotniejsze rękopisy, a także fotografie, które dotąd nie były publikowane. Należy dodać, że w Archiwum Uniwersyteckim w dalszym ciągu pozostają do opracowania dokumenty, taśmy fonograficzne, na których były rejestrowane sympozja, wystąpienia - z pewnością również i Karola Wojtyły.

Do albumu został dołączony pełny tekst homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II do społeczności uniwersyteckiej w czasie liturgii słowa na dziedzińcu KUL w dniu 9 czerwca 1987 roku. Wystąpienie papieskie było wyrazem ogromnej miłości do Uniwersytetu oraz wiary w jego ważną rolę i misję. Homilia zawiera treści ponadczasowe, dlatego warto je przypominać przy różnych okazjach, szczególnie gdy mowa o związkach Jana Pawła II z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Redakcja

9788377028490M