Kościół w Polsce. Dzieje i kultura. T. 4

red. Jan Walkusz
ISBN: 83-7363-249-2
Rok wydania: 2005

Czwarty tom wydawnictwa Kościół w Polsce. Dzieje i kultura - będący organem historyków Kościoła związanych z seminariami duchownymi i z wydziałami teologicznymi w Polsce - jest równocześnie okolicznościową księgą pamiątkową. Okazją stała się 75. rocznica urodzin długoletniego Przewodniczącego sekcji księdza Arcybiskupa Edmunda Piszcza, wybitnego historyka, pierwszego w dziejach metropolity warmińskiego.

Prezentowany tom przedstawia dzieje kilku wybranych bibliotek zakonnych i kościelnych na ziemiach polskich. Przedstawione zostaną: biblioteka zakonna w Paradyżu, biblioteka oo. kapucynów w Krakowie, biblioteka oo. franciszkanów-reformatów w Węgrowie, zbiory biblioteki pelplińskiej, średniowieczne biblioteki kościelne na Śląsku i zbiory bibliotek kościelnych diecezji sandomierskiej przejęte przez Samuela Bogumiła Lindego w 1819 roku oraz krzyżackie księgi liturgiczne. Ponadto tom zawiera recenzje i omówienia kilku publikacji z historii Kościoła i bibliografię podmiotową polskich historyków Kościoła za rok 2003.

Bp Jan Kopiec, Słowo na j ubileusz Księdza Arcybiskupa Edmunda Piszczą
Ks. Jacek Maciej Wojtkowski, "Przychodzę, by łączyć, a nie dzielić". Arcybiskup Edmund Piszcz, Metropolita Warmiński

I. ARTYKUŁY I ROZPRAWY

Ks. Jan Walkusz, Zbiory i biblioteki kościelne w Polsce. Wprowadzenie w problematykę