Homo orans. T. 6 - Modlitwa dziękczynienia

red. ks. J. Misiurek, ks. J. M. Popławski, ks. K. Burski
ISBN: 83-7363-308-1
Rok wydania: 2005

Oprócz modlitwy uwielbienia Boga powszechnie znana jest także ściśle z nią związana modlitwa dziękczynienia. Spotykamy ją często na kartach Pisma Świętego Starego Testamentu w formie np. psalmów dziękczynnych. Ewangeliści ukazali nam Jezusa Chrystusa jako doskonały wzór modlitwy, także uwielbienia i dziękczynienia. [...] Toteż i apostoł Paweł wzywa chrześcijan do praktykowania modlitwy dziękczynnej: "W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was"(1 Tes 5,18). (z Wprowadzenia)

Ks. Walerian SŁOMKA, "Dzięki Ci składamy, bo wielka jest chwała Twoja"
"Ti rendiamo grazie per la tua gloria immensa" (Riassunto)

Ks. Mirosław S. WRÓBEL, "Dziękuję Bogu mojemu, z powodu każdego waszego wspomnienia - zawsze w każdej mojej modlitwie..." (Flp 1, 3n)
"I Thank My God because of Your AU Remembrance - always in All My Prayers..." (Phi l,3n) (Summary)

Ks. Józef SKORODIUK, Liturgia Godzin modlitwą dziękczynną. Studium na podstawie tekstów I tomu Liturgii Godzin
The Liturgy of Hours - a Prayer of Thanks. A Study Based on the Texts from Volume I of the Liturgy of Hours (Summary)

Ks. Czesław KRAKOWIAK, Prefacja jako modlitwa dziękczynienia w Modlitwach eucharystycznych Mszału Rzymskiego dla diecezji polskich
Prefazione come Preghiera di ringraziamento nelle Preghiere eucaristiche del Messale Romano per le diocesi in Polonia (Riassunto)

Ks. Mariusz SZRAM, "Ojcze nasz" modlitwą dziękczynną? Stanowisko teologów wczesnochrześcijańskich
"Le Notre P?re", pri?re d'action de grâce? Le point de vue des théologiens de l'Antiquité chrétienne (Résumé)

Ks. Piotr SZCZUR, Modlitwa dziękczynienia w świetle Homilii na 1 List do Tymoteusza św. Jana Chryzostoma
La pri?re de grâces a la lumi?re des Homélies sur la 1ere épître? Timothée de saint Jean Chrysostome (Résumé)

Ks. Adam J. SOBCZYK MSF, Modlitwa dziękczynienia w Katechizmie Kościoła Katolickiego
La preghiera di ringraziamento nel Catechismo delia Chiesa Cattolica (Riassunto)

Ks. Stanisław URBAŃSKI, Mistyczna modlitwa dziękczynienia
La preghiera mistica di ringraziamento (Riassunto)

Ks. Jarosław M. POPŁAWSKI, Modlitwa dziękczynienia w przeżyciach mistycznych św. Katarzyny ze Sieny (zm. 1380)
Preghiera di ringraziamento nell'esperienza mistica di S. Caterina da Siena (Riassunto)

Władysława SITARZ SAC, Modlitwa dziękczynienia w palłotyńskiej szkole
The Thanksgiving Prayer in the Pallottine School (Summary)

Ks. Krzysztof BURSKI, Modlitwa uwielbienia i dziękczynienia w duchowości alberioniańskiej
Preghiera di lode e di ringraziamento nella spiritualita alberioniana (Riassunto)

Ks. Jerzy MISIUREK, Modlitwa dziękczynienia w polskiej duchowości katolickiej
Preghiera di ringraziamento nella spiritualita cattołica polacca (Riassunto)

Zofia PAŁUBSKA, Modlitwa dziękczynienia w nauczaniu i życiu duchowym abpa Józefa Teofila Teodorowicza
A Thanksgiving Prayer in Teaching and Spiritual Life of Archbishop Józef Teofil Teodorowicz (Summary)

Ks. Mirosław KAWCZYŃSKI, Miejsce modlitwy dziękczynienia w życiu i pismach sługi Bożego biskupa Wilhelma Pluty (1910-1986)
Der Platz der Dankbarheit im Leben und in den Schriften des Gottesdieners des Bischof Wilhelm Pluta (1910-1986) (Zusammenfassung)

Ks. Adam RYBICKI, Modlitwa dziękczynienia we współczesnej literaturze duchowej
La preghiera di ringraziamento nella letteratura spirituale contemporanea (Riassunto)

Ks. Adam J. SOBCZYK MSF, Modlitwa jako środek zbawienia w nauczaniu Sługi Bożego Jeana Berthiera (1840-1908), założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny
The Question of Prayer in the Teaching of Jean Berthier, Founder of the Missionaries of the Holy Family (Summary)

Katarzyna ŁUCZKA, Dziękczynna postawa modlitewna Św. Teresy od Jezusa (zm. 1582) jako odpowiedź na łaski mistyczne
L'attegiamento di preghiera di ringraziamento come risposta di Santa Teresa di gesu alle grazie mistiche (Riassunto)