Homo orans. T. 5 - Modlitwa uwielbienia

red. ks. J. Misiurek, ks. J. M. Popławski, ks. K. Burski
ISBN: 83-7363-216-6
Rok wydania: 2004

Tom piąty Homo orans włącza się w nurt przemyśleń odnoszących się do bogatej problematyki modlitwy uwielbienia. Pragnie on głębiej wyakcentować same dzieje tej problematyki, jak też najbardziej charakterystyczne jej elementy. Służą temu artykuły omawiające obecność tej formy uczczenia Boga w Piśmie Świętym, jej wczesnochrześcijańskie ujęcia, a także z okresu średniowiecza, czasów nowożytnych i najnowszych. Do pogłębienia problematyki przyczynią się bez wątpienia opracowania omawiające w sposób szczegółowy zagadnienie modlitwy uwielbienia u różnych przedstawicieli szkół zakonnych w poszczególnych okresach historycznych. Dla nas ważne jest nauczanie zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, a także nauka mistrzów życia duchowego, w tym św. Jana od Krzyża. (z Wprowadzenia)

Ks. Mariusz SZRAM, Chrześcijańska modlitwa uwielbienia Boga w ujęciu Orygenesa

Ks. Walerian SŁOMKA, Chwała właściwa Bogu i właściwa człowiekowi

Ks. Ryszard GRON, Kult do człowieczeństwa Chrystusa. Novum mistyki cysterskiej na przykładzie twórczości Aelreda z Rievaulx

Ks. Stanisław URBAŃSKI, Mistyczne uwielbienie Boga

Mieczysław LACEK OSPPE, Modlitwa uwielbienia u paulinów

Ks. Adam RYBICKI, Modlitwa uwielbienia w duchowości Maryi

Ks. Mirosław S. WRÓBEL, "Ojcze [...] Uwielbij swego Syna, aby Syn uwielbił Ciebie [...]" (J 17, 1). Początek modlitwy Jezusa jako otwieranie ziemi niebu (17, 1-5)

Ks. Jerzy MISIUREK, Modlitwa uwielbienia w polskiej duchowości katolickiej

Ks. Jarosław M. POPŁAWSKI, Miejsce modlitwy uwielbienia w Ćwiczeniach św. Gertrudy z Helfy

Jerzy SKAWROŃ OCarm, Gdy modlitwa staje się uwielbieniem Boga i uszczęśliwieniem człowieka według św. Jana od Krzyża

Ks. Adam Józef SOBCZYK MSF, Modlitwa uwielbienia według Katechizmu Kościoła katolickiego

Ks. Marek CHMIELEWSKI, "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Uwielbienie w pozdrowieniu

Paweł Placyd OGÓREK OCD, Modlitwa uwielbienia istotnym aspektem duchowości chrześcijańskiej

Ks. Paweł KUREK, Modlitwa uwielbienia w świetle nauczania biskupa Jana Jaroszewicza

Władysława SITARZ SAC, Modlitwa uwielbienia według szkoły pallotyńskiej

Dariusz DRZEWIECKI MIC, Modlitwa uwielbienia w mariańskiej szkole duchowości

Andrzej BARAN OFMCap, Franciszkowa modlitwa uwielbienia Boga

Zofia PAŁUBSKA, Modlitwa uwielbienia treścią życia duchowego arcybiskupa Józefa Teofila Teodorowicza

Andrzej DERDZIUK OFMCap, Formacyjny wymiar modlitwy uwielbienia

Ks. Piotr SZCZUR, "Święć się imię Twoje" w wykładzie św. Grzegorza z Nyssy

ANEKS

Słowo wstępnne do sympozjum wydziałowego: "Różaniec modlitwą Kościoła świętego", Ks. Krzysztof Góźdź

Ks. Andrzej CZAJA, Eklezjotwórczy charakter modlitwy różańcowej

Ks. Jerzy MISIUREK, Modlitwa różańcowa w dziejach polskiej teologii katolickiej