The Biblical Annals. Volume 11(68)-1-4 2021

Rok wydania: 2021

Table of Contents

Articles

Janusz Nawrot, Aluzje literackie w teologicznej ocenie działań arcykapłana Szymona w 1 Mch 14,5
Andrzej Piwowar, The Origin and Significance of Medicaments according to Ben Sira (Sir 38:4-8)
Ibolya Balla, The Role of God’s Mighty Acts in Joel. The Book of Joel as an Example of Trauma Literature
Mateusz Kusio, Apocalypse on the Mount. The Relationship between Matthew 5:18 and 27:45, 51b
Jaap Doedens, The Things That Mark an Apostle. Paul’s Signs, Wonders, and Miracles
Amadeusz Citlak, Poza psychologię głębi – dyskurs biblijny w świetle social-scientific criticism

Reviews

Hilary Lipka – Bruce Wells (eds.), Sexuality and Law in the Torah (Library of
Hebrew Bible/Old Testament Studies 675 London: Clark 2020) (Marcin Majewski)
Rajmund Pietkiewicz, In Search of “the Genuine Word of God”. Reception of the West-European Christian Hebraism in the Polish-Lithuanian Commonwealth in the Renaissance (Refo500 Academic Studies 73 Göttingen: Vandenhoeck &amp Ruprecht 2020) (Krzysztof Pilarczyk)

Biblical News

Tomasz Bartłomiej Bąk, Działalność Sekcji Nauk Biblijnych KUL w roku akademickim 2019/2020

BA68