Kościół w Polsce. Dzieje i kultura. T. 6

ISBN:
978-83-7363-543-2
Rok wydania: 2007

Historiografię zakonów i zgromadzeń zakonnych charakteryzuje duża różnorodność, nietrudno też na etapie jej rozwoju doszukać się punktów stycznych, wyznaczających zbieżny krąg badawczo-dokumentacyjny tego rodzaju piśmiennictwa. Bezsprzecznie na pierwszym miejscu będą to wszelkie inicjatywy - choć przy oczywistym zróżnicowaniu gatunkowym - zmierzające do zbadania i w miarę pełnego opisania dziejów własnych wspólnot zakonnych, widzianych w perspektywie przemian, struktur i osób, które ewidentnie zaważyły na postaci tych dziejów. Widać to ponad wszelką wątpliwość w aktywności naukowo-piśmienniczej franciszkanów, dominikanów, jezuitów, redemptorystów a także zmartwychwstańców, werbistów i salezjanów, obfitującej zarówno w wydawnictwa źródłowe, rzucające sporo nowego światła na początki poszczególnych zakonów i etapy ich rozwoju, jak i w zróżnicowane opracowania poświęcone prowincjom, dziejom wspólnot bądź konkretnym płaszczyznom działania, wynikającym z charyzmatu danej rodziny.

Ks. Jan Walkusz, Zakonne ośrodki badań historycznych w Polsce. Wprowadzenie w problematykę

I. ARTYKUŁY I ROZPRAWY
O. Sławomir Brzozecki OP, Historiografia dominikańska w czasach nowożytnych (XVII-XIX w.)
Roland Prejs OFMCap, Franciszkańskie ośrodki badań historycznych na ziemiach polskich (do 1939 roku)
Ks. Stanisław Cieślak SJ, Jezuickie ośrodki badań historycznych w Polsce do 1939 roku
Janusz Zbudniewek ZP, Stan badań nad dziejami paulinów w Polsce
O. Marian Brudzisz CSsR, Piśmiennictwo historyczne redemptorystów polskich do 1939 roku