Lewy baner

Kościół w Polsce. Dzieje i kultura. T. 2

Kościół w Polsce. Dzieje i kultura. T. 2

4,00 zł
Brutto
Ilość
Obecnie brak na stanie

red. Jan Walkusz
ISBN: 83-7363-039-2
Stron: 158
Format: A5
Rok wydania: 2003

Jest to następny tom wydawnictwa seryjnego, prezentujący wycinek niezmiernie bogatej przeszłości Kościoła w Polsce. Poruszone są w nim tematy mało dotąd przebadane, kontrowersyjne lub celowo pomijane. Wszystkie artykuły mają źródłowy charakter, a ich autorzy to historycy o dużym dorobku naukowo-badawczym. Czytelnik znajdzie tu m.in. artykuł ks. Anzelma Weissa o konfraterniach kapłańskich w XVIII-wiecznej Polsce na przykładzie diecezji poznańskiej, artykuł Janusza Zbudniewka ZP o Jasnej Górze na przełomie XIX i XX wieku. Cennymi opracowaniami działalności naukowo-literackiej księży są artykuły o działalności społeczno-kulturalnej księży: ks. Jan Walkusz omawia wizję przeszłości w utworach literackich duchowieństwa polskiego ziem zaboru pruskiego w XIX i XX wieku artykuł ks. Bogdana Stanaszka dotyczy działalności naukowo-kulturalnej księży diecezji sandomierskiej w latach 1918-1939 ks. Józef Mandziuk pisze pod tym kątem o duchowieństwie dolnośląskim po II wojnie światowej, natomiast z artykułu ks. Wojciecha Guzewicza dowiadujemy się o wielkiej aktywności naukowo-literackiej duchowieństwa diecezji łomżyńskiej w Drugiej Rzeczypospolitej.


SPIS TREŚCI

Ks. Anzelm Weiss, Konfraternie kapłańskie w XVIII-wiecznej Polsce na przykładzie diecezji poznańskiej. (Przegląd źródeł drukowanych)
Ks. Jan Wal kusz, Interpretacja przeszłości w utworach literackich duchowieństwa polskiego ziem zaboru pruskiego w XIX i XX wieku
Ks. Bogdan Stanaszek, Działalność społeczno-kulturalna księży diecezji sandomierskiej w latach 1918-1939
Ks. Wojciech Guzewicz, Aktywność naukowo-literacka duchowieństwa diecezji łomżyńskiej w Drugiej Rzeczypospolitej
Ks. Józef Mandziuk, "Viri litterati" wśród duchowieństwa dolnośląskiego po zakończeniu II wojny światowej
Janusz Zbudniewek ZP, Jasna Góra na przełomie XIX i XX wieku


NEKROLOGI

Ks. Anzelm Weiss, Ks. prof, dr hab. Bolesław Stanisław Kumor (1925-2002)
Ks. Witold Kujawski, Ks. prof, dr hab. Stanisław Librowski, archiwista, historyk, redaktor
Ks. Leszek Wilczyński, Ks. dr Konrad Antoni Władysław Lutyński (4 XI 1940 - 4 VI 2002)

8373630392