Homo orans. T. 4 - Modlitwa różańcowa

red. ks. J. Misiurek, ks. J. M. Popławski, ks. K. Burski
ISBN: 83-7363-088-0
Rok wydania: 2003

W dwudziestą piątą rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową dobiegnie końca ogłoszony listem apostolskim Rosarium Virginis Mariae (RVM) w dniu 16 października 2002 r. Rok Różańca Świętego. W zakończeniu listu papież wyraził nadzieję, że teologowie podejmą "refleksję metodyczną i równocześnie inspirowaną przez autentyczną mądrość, zakorzenioną w słowie Bożym i wrażliwą na to, czym żyje lud chrześcijański, przyczynią się do odkrywania podstaw biblijnych, duchowych bogactw i wartości duszpasterskiej tej tradycyjnej modlitwy"(RVM 43). Książka ta, swego rodzaju komentarz do wspomnianego listu apostolskiego, pragnie być odpowiedzią na postulat Ojca Świętego. Zamierzeniem jej autorów jest próba nawiązania tak do tekstów biblijnych, jak też do wielkich apostołów modlitwy różańcowej przypomnianych w liście apostolskim oraz do odkrywania w tej formie modlitwy "duchowych bogactw i wartości duszpasterskich". (z Wprowadzenia)

Rosarium Virginis Mariae - tekst listu apostolskiego

Ks. Adam RYBICKI, Maryjne wezwania do różańca

Andrzej ZAGORSKI MS, Różaniec w wypowiedziach papieskich

Ks. Andrzej KRASOWSKI, Błogosławiony Bartłomiej Longo (1841-1926) - prawdziwy apostoł różańca

Waldemar Kapeć OP, Różaniec w w dominikańskiej tradycji

Ks. Jarosław M. POPŁAWSKI, Wartości duchowe modlitwy różańcowej według św. Ludwika Marii Grigniona de Montforta

Andrzej DERDZIUK OFMCap, Różaniec w życiu świętego Ojca Pio

Krzysztof BURSKI SSP, Potrzeba modlitwy różańcowej według bł. Jakuba Alberione (1884-1971)

Ks. Jerzy MISIUREK, Różaniec w polskiej duchowości katolickiej

Ks. Walerian SŁOMKA, Różaniec szkolą życia chrześcijańskiego

Ks. Marek CHMIELEWSKI, Różaniec - Maryjna szkoła ascezy i mistyki

Zofia PAŁUBSKA, Anamnetyczny, formacyjny i kerygmatyczny charakter modlitwy różańcowej

Ks. Ireneusz WERBIŃSKI, Ewangeliczny charakter modlitwy różańcowej

Paweł Placyd OGÓREK OCD, Lectio divina różańcowych tajemnic światła

Stanisław T. ZARZYCKI SAC, Elementy kształtujące medytacyjny charakter modlitwy różańcowej

Waldemar SEREMAK SAC, Chrystoformizacyjny wymiar modlitwy różańcowej

Andrzej RUSZAŁA OCD, Różaniec a "modlitwa Jezusowa"

Ks. Adam Józef SOBCZYK MSF, Chrystologiczno-maryjny sens modlitwy Zdrowaś Maryjo

Piotr PIASECKI OMI, Różaniec jako kontemplacja tajemnic Chrystusa

Ks. Ryszard GRON, Kontemplacyjny charakter różańca

Ks. Stanislaw URBAŃSKI, Mistycyzm "Róży mistycznej"

Ks. Antoni PACIOREK, Tajemnica Chrztu Jezusa w opisie Pierwszego Ewangelisty (Mt 3, 13-17)

Ks. Henryk WITCZYK, Jezus głosi Królestwo Boże i wzywa do nawrócenia. Tajemnica "Głoszenie Ewangelii"

Ks. Henryk WITCZYK, Miłować Jezusa