Studia Prawnicze KUL, 1(57)/2014

Ostatnie sztuki w magazynie

red. Piotr Stanisz
Rok wydania: 2014

Marzena Dyjakowska, Orbitas omni fugienda nisu - rozważania Publiusza Papiniusza Stacjusza o rodzinie rzymskiej
Orbitas omni fugienda nisu - Publius Papinius Statius’ Remarks on Roman Family (summary)
Orbitas omni fugienda nisu - соображения Публия Папия Стация о римской семье (pезюме)

Eva Gajda, Problem prawno-teologiczny credo Justyniana I w poezji bizantyńskiej na przykładzie modlitwy cesarskiej
The Problem of Legal-Theological Creed of Justinian I in the Byzantine Poetry Based on the Example of the Imperial Prayer (summary)
Богословско-правовая проблема credo Юстиниана I в византийской поэзии на примере императорской молитвы (pезюме)

Przemysław Kubiak, Czyn Patroklosa a rzymskie prawo karne - czyli o przestępstwach popełnionych w afekcie w antycznym Rzymie
Patroklos' Crime and Roman Criminal Law - Some Remarks on Crimes of Passion in Ancient Rome (summary)
Дело Патроклеса и римский уголовный закон - о преступлениях совершенных в аффекте в древнем Риме (pезюме)

Agata Łuka, Inque meo nullum carmine crimen erit. Owidiusza konflikt z prawem
Inque meo nullum carmine crimen erit. Ovid Breaks the Law (summary)
Inque meo nullum carmine crimen erit. Овидий в конфликте с законом (pезюме)

Piotr Niczyporuk, Bankierzy rzymscy u Liwiusza
Roman Bankers in Livy (summary)
Римские банкиры у Ливия (pезюме)

Dobromiła Nowicka, Horacjańskie mala carmina a wolność słowa poety w starożytnym Rzymie
Horatian mala carmina and the Freedom of Speech of a Poet in Roman Law (summary)
Горациевское mala carmina и свобода слова поэта в римском праве (pезюме)

Dorota Stolarek, Amor contra legem Iuliam de adulteriis
Amor contra legem Iuliam de adulteriis
(summary)
Amor contra legem Iuliam de adulteriis (pезюме)

Łukasz Jan Korporowicz, Doktorzy prawa w dwóch angielskich komediach epoki renesansu
Doctors of Law in two English Comedies of the Renaissance Epoch (summary)
Доктора права в двух английских комедиях эпохи Возрождения (pезюме)

Izabela Leraczyk, Gwiezdne wojny - rzymskie traktaty według Maniliusza
Star Wars - Roman Treaties According to Manilius (summary)
Звездные войны - римские договоры по Манильюшу (pезюме)

Joanna Skwara, Bajkowe vocanda - tematyka prawnicza a budowa i narracja bajki Fedrusa pt. "Poeta de credere et non credere" (III,10)
Fabled vocanda - Legal Themes and Narrative Structure in Phaedrus’ Poeta de credere et non credere (III,10) (summary)
Басневая vocanda - юридическая тематика и структура повествования басни Федро Poeta de credere et non credere (III,10) (pезюме)

Konwencja o azylu politycznym (Convention on political asylum), sporządzona podczas VII Międzynarodowej Konferencji Państw Amerykańskich w Montevideo dnia 26 grudnia 1933 roku (tłum. Iryna Kozak)

Zenon Grocholewski, Uniwersytety wobec współczesnych wyzwań, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego, Warszawa 2013, ss. 400 (rec. Wiesław Bar)

Macieja Nizoliusa Mowa Dziesiąta De civilis scientiae cognitione cum iuris studio necessario coniungenda czyli O znajomości wiedzy o państwie, którą należy łączyć z koniecznym studium prawa (z kopią pierwodruku łacińskiego), Wydawnictwo Młotkowski, Toruń 2012, ss. 61 (rec. Maciej Jońca)

Mirosław Pawełczyk, Publicznoprawne obowiązki przedsiębiorstw energetycznych jako instrument zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2013, ss. 557 (rec. Michał Domagała)

Prawo w poezji, poezja w prawie. Refleksje antyczne. Seminarium naukowe (Kazimierz Dolny, 17-18 maja 2013 r.) (Irmina Stodulska)

Obywatel w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości UE. Konferencja naukowo-szkoleniowa (Warszawa, 16 października 2013 r.) (Justyna Gileta)

Działalność gospodarcza na obszarach chronionych. III Krajowa konferencja naukowa Sieci Zrównoważonego Rozwoju (Lublin, 18-19 listopada 2013 r.) (Jacek Trzewik)

Negocjacje, mediacja i arbitraż - skuteczne narzędzia rozwiązywania sporów w obrocie gospodarczym? Międzynarodowa konferencja naukowa (Lublin, 27-28 listopada 2013 r.) (Damian Bara)

DIARIUSZ. Kalendarium ważniejszych wydarzeń naukowych z udziałem pracowników Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, lipiec-grudzień 2013 r. (oprac. Sławomir Graboń, Anna Szarek-Zwijacz)