Studia Prawnicze KUL, 1(49)/2012

red. Antoni Dębiński
Rok wydania: 2012

KRZYSZTOF BOJARSKI, Ile samorządu w samorządzie gospodarczym?
How much self-government in economic self-government? (summary)
Сколько местного самоуправления в экономическом самоуправлении? (резюме)

KAROL DĄBROWSKI, Obowiązywanie Konstytucji marcowej po 1944 roku na przykładzie ustawodawstwa dotyczącego izb przemysłowo-handlowych
The binding force of the March Constitution after 1944 as exemplified by legal regulations on Chambers of Industry and Commerce (summary)