Porozmawiajmy... Język polski dla cudzoziemców. Część 3. Ćwiczenia

ISBN:
978-83-8061-156-6
Rok wydania: 2015

Część III Ćwiczenia podręcznika Porozmawiajmy... jest jego integralną częścią i jako taka jest ściśle z częścią I (ogólny wykład gramatyki języka polskiego) skorelowana.
Przeznaczona jest przede wszystkim dla prowadzącego zajęcia.

Materiałem ćwiczeniowym (443 ćwiczenia), podanym w tej części podręcznika, rządzą następujące kryteria:
1. Kryterium gramatyczne. Jest to kryterium podstawowe i odpowiada układowi podręcznika cz.I.
2. Kryterium sytuacyjno-tematyczne, łączące zagadnienia granatyczne z pewnymi sytuacjami, skupiającymi odpowiednie pola semantyczne,  np. Genitive case połączono z zakupami różnicując pola semantyczne (zakupy w sklepie papierniczym, drogerii  itp.), ćwiczenia dotyczące zaimków osobowych i Dative case z sytuacją  składania życzeń czy dawania prezentów na różne okazje itp.
3. Kryterium funkcyjności, czyli częstotliwości spełniania pewnych funkcji danego zjawiska gramatycznego,

Pod względem metodycznym dążono do zróżnicowania ćwiczeń, jednak w całej części III podręcznika podstawową formą utrwalania materiału gramatycznego pozostają związki składniowe, opierające się u swych podstaw na rekcji czasownika.

W obrębie jednej kategorii gramatycznej - o ile to było możliwe - zastosowano następujący układ:
1. Ćwiczenia izolowane - "mechaniczne", pamięciowe , polegające na ćwiczeniu zasad rządzących  tworzeniem prawidłowej danej formy gramatycznej,
2. Ćwiczenia z zastosowaniem  danej formy gramatycznej w zdaniu:
2.1. podawanie brakującej formy gramatycznej
2.2. wybór prawidłowego wyrazu lub wyrażenia z grupy podanych wyrazów i tworzenie poprawnej jednostki syntaktycznej,
3. Samodzielne tworzenie jednostek zdaniowych,
4. Ćwiczenia wymagające zastosowania odpowiedniej formy gramatycznej, układające się w całość:
4.1. tylko w zakresie języka
4.2. w połączeniu struktury językowej z elementami wizualnymi (ilustracja),
5. Teksty związane tematycznie z jednym zagadnieniem (polem semantycznym).
6. Dialogi, często z użyciem form kolokwialnych, uwzględniające zastosowanie ćwiczonej formy gramatycznej. Posługiwanie się   formą krótszego lub dłuższego dialogu jest wykorzystaniem odpowiedniego zjawiska gramatycznego w coraz trudniejszej i coraz bardziej naturalnej formie językowej. Imitacja ta posunięta  jest wielokrotnie do "konkretnej życiowej" sytuacji, a jednocześnie pozwala na utrwalanie materiału leksykalnego.

Sposoby korzystania ze  zbioru ćwiczeń (część III podręcznika) mogą być różnorodne:
1. w pracy z lektorem na wspólnych zajęciach grupowych,
2. jako materiał pomocniczy dla prowadzącego zajęcia, pogłębiający i  utrwalający dane zagadnienie gramatyczne lub tematyczne,
3. jako materiał  do przeprowadzania testów,
4. jako materiał pomocniczy dla osób samodzielnie pogłębiających znajomość języka polskiego.

Niektóre z ćwiczeń mogą być używane wielokrotnie (np. czasownik + rekcja + koniugacja, odmiana różnorodnych grup koniugacyjnych itp.), chociażby w formie kserokopii. W podręczniku oznaczono je znakiem *.

Szczegółowy spis prezentowanych pól semantycznych (
Topics), a także wykaz opracowanych w ćwiczeniach zagadnień gramatycznych mają pomóc lektorowi, czy osobie uczącej się samodzielnie, w doborze materiału.

CONTENTS

25. Present Tense
26. Verbs of motion
27. Past Tense