Lewy baner

Pod obcymi sztandarami. Oficerowie polskiego pochodzenia w siłach zbrojnych i policji państw obcych

Pod obcymi sztandarami. Oficerowie polskiego pochodzenia w siłach zbrojnych i policji państw obcych

39,00 zł
Brutto
Ilość
Obecnie brak na stanie

Zbigniew Andrzej Judycki
ISBN:
978-83-8061-657-8
Stron: 232
Format: B5 (oprawa twarda)
Rok wydania: 2019


Od autora

Inspiracją do opracowania niniejszego słownika stało się XV Sympozjum Biografistyki Polonijnej (26 października 2016) poświęcone sylwetkom Polaków i osób polskiego pochodzenia, które służyły w armiach lub siłach porządkowych na różnych kontynentach. Słownik ten jest kontynuacją poprzedniej publikacji (Warszawa 2016), ukazującej kilkaset sylwetek generałów polskiego pochodzenia służących w siłach zbrojnych obcych państw.

Oficerowie polskiego pochodzenia służyli i służą do dziś nie tylko we wszystkich armiach Europy, ale również w większości krajów pozaeuropejskich, a w szczególności w siłach zbrojnych i policji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Polska historiografia, oprócz kilkunastu prac monograficznych poświęconym wybranym i powszechnie znanym sylwetkom, nie doczekała się jeszcze szczegółowego opracowania ukazującego przebieg służby oraz losy Polaków w obcych armiach i policji. Jest to najbardziej zaniedbany badawczo obszar biografistyki polonijnej, pomimo że na przestrzeni wieków nasi rodacy w większości krajów zaznaczyli w tych formacjach swoją obecność, wielokrotnie wykazując się nienaganną służbą i dochodząc do wysokich rang, godności oraz zaszczytów.

Konstrukcja poszczególnych haseł, oprócz podstawowych danych biograficznych, została - z uwagi na charakter słownika - ograniczona wyłącznie do ukazania okresu życia, który związany był ze służbą lub współpracą z obcą armią, policją czy wymiarem sprawiedliwości. Dlatego nie podaję osiągnięć przed i po zakończeniu służby w obcej armii czy policji, a także informacji o tym, jak przebiegała służba w Wojsku Polskim.

Pomimo przyjęcia powyższej konstrukcji haseł słownikowych odtworzenie szczegółowego przebiegu służby wojskowej w niektórych przypadkach - dotyczy to głównie udziału w wojnach, powstaniach czy rewolucjach - jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Wymaga to drobiazgowych studiów i wieloletnich badań archiwalnych, dlatego każda informacja, uwagi i materiały źródłowe dotyczące osób przedstawionych w słowniku oraz propozycje nowych postaci zostaną przyjęte przeze mnie z wdzięcznością. Znajdą się one w tomach następnych, ponieważ zależy mi na kontynuacji tej serii, którą można traktować z jednej strony jako popularne wydawnictwo przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców, a z drugiej strony jako materiał do "działu militarnego" przygotowywanego II tomu Ilustrowanego Słownika Biograficznego Polonii Świata, w którym zostaną zamieszczone bardzo szczegółowe i oparte na dokumentacji archiwalnej życiorysy naszych rodaków w służbie obcych państw.

Słownik obejmuje zarówno postacie historyczne, jak i współczesne. Opracowany jest w układzie alfabetycznym. Korzystając ze słownika, należy mieć na uwadze przyjęte stałe reguły zapisu: data przy informacji określa rok, w którym dany fakt miał miejsce daty połączone półpauzą (np. 1894-1899) określają lata, w których dany fakt miał miejsce rok z półpauzą (np. 2002-) oznacza, że informacja, do której się ona odnosi jest nadal aktualna. Po każdym biogramie zamieszczona jest literatura źródłowa.

Zbigniew A. Judycki

9788380616578