Zeszyty Naukowe KUL 4/2014

Rok wydania: 2014

,,Zeszyty Naukowe KUL” to czasopismo naukowe o charakterze interdyscyplinarnym. Publikuje artykuły naukowe i recenzje z zakresu nauk socjologicznych oraz socjologii wartości i szeroko rozumianej aksjologii społeczno-kulturowej. Czasopismo stanowi platformę dla naukowców i badaczy, umożliwiając im publikowanie nowych odkryć, analiz i wniosków.

ARTYKUŁY

Janusz Barański: Janosik na Spiszu: "rytuał estetyczny" a tożsamość regionalna

Joanna Bielecka-Prus: Wykład jako performans. Performans jako wykład. Performatywne wymiary praktyki badawczej

Aleksandra Derlukiewicz: Wybrane przejawy okultyzmu w świadomości studentów z PSW w Białej Podlaskiej. Badanie pilotażowe

Krzysztof Jurek: Kolor jako element kształtowania tożsamości jednostkowej i zbiorowej

Janusz Mariański: Religia i moralność w świadomości Polaków - analiza socjologiczna

Jolanta Męderowicz: Uwagi na temat "rytuałów ofiarowania" i sztuki performance

Aleksandra Magdalena Pińska: Rytuał czy ceremonia? Rozważania nad praktykami ślubnymi... w kontekście przemian w sferze życia rodzinno-małżeńskiego

Adam A. Szafrański: Jeppe Sinding Jensen a antropologiczne dyskusje. Wokół rytuału. Ku konstruktywistycznej refleksji nad rytuałem religijnym

Wioletta Szymczak: Aksjologia liberalnej i komunitarystycznej wizji społeczeństwa obywatelskiego. Z perspektywy Alfreda Schütza koncepcji motywów działania

SPRAWOZDANIA I RECENZJE

Marek Wódka OFMConv: Sprawozdanie z seminarium naukowego "Ksiądz profesor Franciszek Janusz Mazurek (1933-2009) - osoba i dzieło". Lublin, KUL, 27 listopada 2014 roku

Paweł Gondek: Kanon starożytnego nauczania retoryki, rec. Progymnasmata. Greckie ćwiczenia retoryczne i ich modelowe opracowanie, opracowanie, przekład i komentarz Henryk Podbielski, Lublin: Towarzystwo Naukowe KUL, 2013, 582 s.

Wioletta Szymczak: rec. Janusz Mariański, Sekularyzacja. Desekularyzacja. Nowa duchowość. Studium socjologiczne, Kraków: Zakład Wydawniczy NOMOS, 2013, 288 s.

Damian Maziarz: rec. Leszek Kołakowski, Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny, przekł. D. Zańko, Kraków: Wydawnictwo ZNAK, 2014, 135 s.

Paulina Sulenta: rec. O uniwersytecie, w serii "Wykłady Otwarte imienia Ojca Profesora Mieczysława A. Krąpca OP", red. A. Maryniarczyk, T. Duma, K. Stępień, Lublin: PTTA, 2014, 217 s.

ZN228