Społeczeństwo i rodzina. Nr 29 (4/2011)

Rok wydania: 2011

Przrzedmowa

Artrtykuły

ks. Kazimierz Bełch - Utrata kulturowej tożsamości Europy i wynikające z niej wyzwania w świetle nauczania Kościoła

ks. Witold Jedynak - Rozwój struktur parafialnych w Rzeszowie: analiza socjologiczno-pastoralna

Blessing E. Anyinkwa - Dostęp do programu szkoleń dla nauczycieli a jakość oświaty: podejście oparte na środowisku szkolnym (tekst w języku angielskim)

Przemysław E. Kaniok - Poczucie powodzenia małżeństwa matek dzieci z niepełnosprawnościami

ks. Paweł Prüfer - Teoretyczny namysł, praktyczny zamysł. Impresje wokół teorii socjologicznej i metateorii katolickiej nauki społeczne

ks. Marek Kluz - Kościół wobec współczesnych nadużyć w dziedzinie prokreacji

Paweł Juśko - Sytuacja prawna nauczania religii w szkołach podstawowych Polski Ludowej do 1961 roku

Marcin Borys - Szkoły parafialne i ich wpływ na podtrzymanie tożsamości narodowej polskich emigrantów w dziewiętnastowiecznym Chicago

Biografie

Mateusz Szast - Józef Chałasiński: wybitny polski socjolog i humanista

Recenznzje

Anna Dobrychłop - Zdrowie i choroba wyzwaniem indywidualno-społecznym współczesności (rec. M. Kowalski, P. Pruefer, Health - Illness and Youth - Old Age [In the Context of Concerns, Expectations and Hopes of Modern Man] = Santé - maladie et jeunesse - vieillesse [Dans le contexte des préoccupations, attentes et espoirs de l’homme moderne], Association Internationale Sciences, Éducation, Cultures, Traditions, Fribourg 2011, stron: 144)

ks. Paweł Prüfer - Zmiany zaskakujące czy przewidziane? Studium socjologiczne o młodzieży maturalnej (rec. Janusz Mariański, Przemiany moralności polskich maturzystów w latach 1994-2009. Studium socjologiczne, Wydawnictwo KUL, Lublin 2011, stron: 576)

ks. Jarosław Kozak - Katolicyzm polski, ale jaki? (rec. Janusz Mariański, Katolicyzm polski. Ciągłość i zmiana. Studium socjologiczne, Wydawnictwo WAM, Kraków 2011, stron: 442)

Sprawozdania i komunikataty

Jadwiga Daszykowska - O konferencji na temat czytelnictwa i akcji charytatywnej na wydziałach zamiejscowych KUL w Stalowej Woli

Jan T. Mróz - O tym, jak wychować dobrych chrześcijan i uczciwych obywateli

Magdalena E. Ruszel - O zadaniach i wyzwaniach stojących przed współczesną rodziną

Bogdan Więckiewicz - O przemianach, problemach i perspektywach polskiej rodziny na początku drugiej dekady XXI wieku

Planowane konferencje

Nototy o autorach